Статья на официальном сайте города Крагуевац

Перевод статьи:
Педагоги московского Образовательного комплекса "1862" прибыли в Крагуевац для учащихся Начальной школы "Наталия Нана Nedeljković", которые участвовали в проектах "Две сестры Сербия и Россия - сплетенные судьбы" и "Танцуй добро", раздавали дипломы и награды.
Сотрудничество двух школ, с тем , передает РТС начались в октябре прошлого года. Через Skype преподаватели русского и сербского языка из обеих школ много узнали о культуре и традициях Сербии и России.
Чтобы еще больше сблизить детей из Крагуеваца со сверстниками в Москве, которых в Школьном комплексе № 1862 4.500, преподаватели организовали фестиваль поэзии русских классиков и состязания в танце.
Видеоролики, которые ученики Крагуеваца посылали через Интернет, оценивало русское жюри. Крагуевчане были лучшими в танце в номинации "Дебют", а в выразительном чтении стихов было отмечено школьников.
"У нас были дни поэзии, где наши дети участвовали и выиграли первый, второй и третий приз", объясняет для индекса РТС Snežana Boričić, учитель русского языка в начальной школе "Наталия Нана Nedeljković", а также был предствлен доклад на русском языке о традициях и обычаях, которые связывают наши две страны."
Из-за достигнутого успеха гости из России приехали, чтобы лично вручить дипломы и благодарственные письма своим сербским друзьями и коллегам за выполнение общих задач.
"Мы очень рады тому, что в Сербии школьники учат русский язык", подчеркивает Елена Bašarina, учитель и координатор школьного сотрудничества школы № 1862, " нас очень хорошо встретили, и мы надеемся, что сербские дети продолжат свое увлечение русской поэзией"
В честь гостей из России, ученики Начальной школы "Наталия Нана Nedeljković" подготовили культурно-художественные программы на русском языке.
Источник: РТС
Profesori moskovskog Obrazovnog kompleksa "1862" doputovali su u Kragujevac kako bi učenicima Osnovne škole "Natalija Nana Nedeljković", koji su učestvovali u projektima "Dve sestre Srbija i Rusija - isprepletene sudbine" i "Tancuj dobro", uručili diplome i priznanja.
Saradnja dveju škola, kako , prenosi RTS, počela je u oktobru prošle godine. Preko Skajpa, profesori ruskog i srpskog jezika iz obe škole učili su đake o kulturi i tradiciji Srbije i Rusije.
Kako bi još više zbližili decu iz Kragujevca sa vršnjacima u Moskvi, kojih u Školskom kompleksu "1862" ima 4.500, profesori su organizovali recitovanje ruskih klasika i takmičenje u u plesu.
Snimke koje su slali preko Skajpa, ocenjivao je ruski žiri. Kragujevčani su bili najbolji u plesu, u debitantskoj kategoriji, a za recitovanje je nagrađeno petnaestoro učenika.
"Imali smo dane poezije gde su naša deca učestvovala i osvojila prvu, drugu i treću nagradu, kao i most prijateljstva", objašnjava za RTS Snežana Boričić, profesorka ruskog jezika OŠ "Natalija Nana Nedeljković", "i recitovanje, govor na ruskom jeziku o tradiciji i običajima koji povezuju naše dve zemlje."
Zbog postignutog uspeha, gosti iz Rusije došli su da đacima lično uruče diplome, a kragujevačkim prijateljima i saradnicima na zajedničkom zadatku specijalna priznanja.
"Veoma smo srećni i zadovoljni što smo u Srbiji", ističe Elena Bašarina, profesorka i koordinatorka za saradnju Srbije i Rusije, "mnogo su nas lepo dočekali i radujemo se što su srpska deca učila poeziju na ruskom jeziku."
U čast gostiju iz Rusije, učenici Osnovne škole "Natalija Nana Nedeljković" pripremili su kulturno-umetnički program na ruskom jeziku.
Izvor: RTS